• Centrum Dialogu "Przełomy"

          • 12 grudnia 2023 r. uczennice i uczniowie z klas: VIa i VIb pod opieką swoich wychowawczyń uczestniczyli w lekcji muzealnej w Centrum Dialogu „Przełomy” w Szczecinie. Temat lekcji: „Przeszłość odległa i całkiem bliska. Barwy PRL-u”. Celem lekcji było stworzenie warunków do przygotowania dzieci do tego, aby mogły aktywnie poznawać świat wartości kultury, uczyć się tolerancji i przeciwdziałania wszelkim przejawom dyskryminacji, szczególnie ze względu na pochodzenie etniczne, narodowość, wyznanie oraz status społeczny. Zajęcia były okazją do kształtowania wrażliwości, dociekliwości poznawczej oraz budowania poczucia identyfikacji z małą ojczyzną. Dzieci rozwijały umiejętność formułowania wniosków po uprzedniej obserwacji. Na podstawie najważniejszych przełomowych etapów historii Szczecina i Polski uczennice i uczniowie mogli rozróżnić charakter światowego wymiaru wojny i wewnętrznych konfliktów.

            Monika Kuś
            Małgorzata Stachniuk

          • #laboratoriaprzyszłości

          • Budowla sezonu zimowego - skocznia narciarska w wykonaniu klasy Ib.

            Prezentowane wyposażenie zostało zakupione dzięki udziałowi Szkoły w programie Laboratoria Przyszłości.

            #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

          • BohaterON w naszej Szkole!

          • W naszej Szkole od trzech lat przeprowadzany jest projekt "BohaterON - włącz historię!" na temat Powstania Warszawskiego. Ta ogólnopolska kampania ma na celu upamiętnienie uczestników Powstania Warszawskiego. Wzmacnia również poczucie tożsamości narodowej i edukuje odnośnie patriotyzmu, a także wrażliwości na drugiego człowieka.

            W klasach młodszych zajęcia przeprowadziła pani Aleksandra Welcz. Nasi najmłodsi uczniowie wysłuchali opowiadania pt. "Jak  zostałem bohaterem". Poznali podstawowe pojęcia: ojczyzna, bohaterstwo, wolność, historia. Dowiedzieli się, że w każdej sytuacji, nawet codziennej, można zostać bohaterem. Na koniec każdy otrzymał kolorowankę będącą plakatem tegorocznej akcji BohaterON, którą miał za zadanie pokolorować.

            W klasach starszych akcję koordynowała Bernadetta Mockało. W klasach IV-VI uczniowie wysłuchali i obejrzeli opowieści pt. "Iskra nadziei", która przedstawia relację z pamiętnika 11-letniej dziewczynki. Dowiedzieli się, jak wyglądało Powstanie z perspektywy dziecka, które traci bardzo wiele przez wojnę, szczególnie poczucie bezpieczeństwa i bliskich. Pozostają w niej jednak marzenia i nadzieja, że nic nie idzie na marne. Po obejrzeniu nagrania uczniowie układali pytania do jego treści oraz grali w "Prawdę - fałsz".

            Najstarsi z klas VII-VIII obejrzeli przekaz reporterski pt. "Uparte serce tego miasta", będący wspomnieniem uczestników Powstania i ich najbliższych. Kolejnym krokiem zajęć była praca w grupach, w których stworzyli wspólnie gazetę o uczestnikach Powstania i jego przebiegu.

            Po wykonaniu zadań chętni uczniowie z najstarszych klas dokonywali wpisów na stronie www.dumnizpowstancow.pl.

             

            Bernadetta Mockało

          • Mikołajki

          • 6 grudnia w naszej Szkole był dniem wesołym i tanecznym :) Mikołaj odwiedził dzieci w klasach a część uczniów wyjechała na wycieczkę.

          • Wycieczka mikołajkowa

          • W ramach Mikołajek klasy: IVb, Va i VIb pojechały do Szczecina na film pt. "Kajtek Czarodziej" . Po seansie tradycji musiało stać się zadość, czyli posiłek w McDonald's. Na końcu, część najbardziej zachwycająca i magiczna, spacer po "Ogrodzie Światła" w tajemniczej krainie z "Piotrusia Pana - Nibylandii". W zimowej scenerii dodatkowych szaleństw, śniegowych kulek i "aniołów" w śniegu.

            Bernadetta Mockało

          • Innowacja pedagogiczna w klasie IVb

          • Na zakończenie lektury "Akademia Pana Kleksa" uczniów spotkała niespodzianka :) z piosenką "Powitanie bajki" na ustach do klasy przyszedł pan Kleks - we własnej osobie! Euforia była uzasadniona, wraz ze swoją osobą przyniósł opowieść o zaczarowanych guzikach. Ostatnim etapem spotkania było "Pożegnanie z bajką" i wspólne zdjęcie z panem Kleksem.

          • Twoja krew moje życie

          • 30 listopada 2023 r. odbyło się wręczenie nagród i dyplomów konkursu "Twoja krew moje życie".

            I miejsce - Amelia Lal,
            II miejsce - Barbara Bigus,
            III miejsce - Antonina Budzińska.

            Dzięki sponsorowi - RCK w Szczecinie, zostało przyznanych 10 wyróżnień. Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!

            Gabriela Borowiec

          • #szkoładohymnu

          • Obchody Święta Niepodległości zaczęliśmy głośno, od marszu, który widzieliście z drona, dzięki uprzejmości Księdza Proboszcza Parafii pw. NMP Wspomożenia Wiernych, jeżeli nie braliście w nim udziału - żałujcie. Dzieciaki z Przedszkola, które wraz z Naszą Szkołą brały udział w uroczystościach, rewelacyjnie śpiewały pieśni patriotyczne  i recytowały wiersze, chyba, jak pamięć mnie nie zawodzi, m.in.  Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka”.  Hałasując  i dając wszystkim mieszkańcom Bań powód do radości, doszliśmy pod obelisk postawiony z okazji obchodów setnej rocznicy Odzyskania Niepodległości, gdzie złożyliśmy kwiaty i jednocześnie czekała uczestników niespodzianka. W naszych obchodach udział wzięli licznie strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Baniach i z OSP Dłusko Gryfińskie, a także żołnierze i samochód wojskowy MRAP 12. Dywizji Zmechanizowanej, serdecznie dziękujemy za uświetnienie uroczystości.

            Jak pamiętacie, to nie wszystko, dalsze świętowanie było w kościele, gdzie każda klasa, i oczywiście nasi najmłodsi koledzy i koleżanki, czyli przedszkolaki, odśpiewali przygotowane pieśni i piosenki patriotyczne. Jak pięknie zabrzmiał hymn zaśpiewany o 11.11 z ponad trzystu gardeł uczestników obchodów, a może i więcej osób (nie policzyliśmy strażaków, mieszkańców, którym składamy ogromne podziękowania za czynny udział w śpiewie) :)

            Następnego dnia, jakby nie dość było jeszcze atrakcji, poczet sztandarowy uczestniczył w uroczystej mszy świętej za ojczyznę.

            Serdeczne pozdrowienia dla wszystkich uczestników i cóż… czekamy na przyszły rok.

            Bernadetta Mockało

          • Kolorowa sałatka

          • Uczniowie klasy IIIa wykonali sałatkę owocową w ramach dbania o zdrowy styl życia. Samodzielnie obierali i kroili owoce, następnie degustowali wykonaną sałatkę. Uczniowie chętnie uczestniczyli w klasowych warsztatach kulinarnych :)

            Danuta Porowska

          • Cyberbezpieczny uczeń

          • O zagrożeniach, jakie mogą spotkać dzieci w Internecie, poinformował podczas spotkania z uczniami klas I-III specjalista do spraw nieletnich z Komendy Powiatowej Policji w Gryfinie. Uczniowie wiedzą już, jakich informacji nie mogą podawać w sieci, co to jest przemoc fizyczna, werbalna oraz cyberprzemoc i hejt. Znają skutki i konsekwencje negatywnych zachowań, wiedzą z kim mogą o tym porozmawiać. To był dobry początek - będziemy kontynuować i rozszerzać temat podczas kolejnych spotkań.

            Renata Pomsta

          • Innowacja pedagogiczna w klasie VIIb

          • Ciemno wszędzie, głucho wszędzie
            Co to będzie, co to będzie?

            W klasach VIIb, Va i IVb kontynuowana jest innowacja pedagogiczna pn. „Lekturownik – motywownik”. Uczniowie wykonują na lekcjach lekturowniki, pracują z kartami pracy oraz, czasami, mają niespodzianki.

            W klasie VIIb rozpoczęło się omawianie dramatu Adama Mickiewicza od wspólnego czytania utworu. Na wejście nauczyciel przebrał się za Guślarza i zaprosił uczniów na „Dziady”. Sala została przygotowana jak kaplica cmentarna, na stołach znalazły się pokarmy dla pojawiających się duchów, zasłonięto okna a na tablicy multimedialnej pojawił się podkład muzyczny. Wszystko to miało na celu przybliżyć uczniom nastrój i atmosferę tej uroczystości. Jednocześnie wspólne czytanie zaznajomiło z tekstem, który na kolejnych lekcjach zostanie dokładnie omówiony.

            Bernadetta Mockało

          • Dlaczego warto oddawać krew?

          • W ramach współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Szczecinie pani Sandra Delios-Słomczyńska po raz kolejny przeprowadziła zajęcia w klasach I-III. Promowanie oddawania krwi i to, jak ważną rolę pełni ono w życiu człowieka bardzo interesowało naszych najmłodszych uczniów. Dzieci wykonały również kartki dla Honorowych Dawców Krwi.

            Gabriela Borowiec

          • Jak poradzić sobie z emocjami?

          • Na spotkanie warsztatowe pt.: "Wesołe minki" zostali także zaproszeni pierwszoklasiści. Pracowali nad pozytywnymi zachowaniami i relacjami rówieśniczymi oraz empatią i zrozumieniem swoich emocji.

            Renata Pomsta

          • Jak poradzić sobie z emocjami?

          • W ramach współpracy szkoły z innymi instytucjami poproszono Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną o przeprowadzenie warsztatów w klasach czwartych. Zajęcia pod hasłem "Strażnicy Uśmiechu" odbyły się w dwóch etapach, a dotyczyły rozpoznawania, wyrażania i radzenia sobie z własnymi emocjami.

            Renata Pomsta

          • Matematyka w szkole

          • Jak matematyka łączy się ze szkołą? Czy można ją znaleźć tylko podczas zajęć z edukacji matematycznej? Na te i inne pytania uczniowie klas młodszych szukali odpowiedzi w trakcie realizacji I Modułu projektu Natalia i Antek w świecie matematyki pod tytułem "Matematyka w szkole". Zadanie zostało wykonane!

            Renata Pomsta