• #szkołapamięta

• Chwalebną rzeczą jest czcić pamięć bohaterów, przodków i tych, którzy poświęcili się w imię dobra ojczyzny i nas samych. Kolejny raz Szkoła wzięła udział w akcji upamiętniającej osoby, miejsca pamięci poprzez odwiedzenie cmentarza, a także pomników, zapalenie zniczy. Niektóre z klas sprzątały opuszczone groby, zadbały o miejsca, o których już nikt dziś nie pamięta...

Uczciliśmy też, pośrednio, pamięć o Powstańcach Warszawskich biorąc udział w projekcie "BohaterON" oraz oddaliśmy cześć pamięci dzieciom, które zginęły podczas Holokaustu, sadząc krokusy.

• Domek dla jeża

• O jeżach już wiemy dużo, teraz pomożemy im przetrwać nadchodzące chłody - budujemy bezpieczny domek, tym razem w szkolnym ogródku.

• Zdrowe śniadanie

• Nasza Szkoła bierze udział w „Programie do szkół” (owoce, warzywa, przetwory mleczne) zorganizowanym przez KOWR.

W czasie zajęć uczniowie zrozumieli, jak ważną rolę w życiu człowieka odgrywa prawidłowe żywienie. Poznali wartości odżywcze warzyw, owoców, produktów mlecznych, piramidę żywieniową, zasady zdrowego odżywienia i konieczność spożywania odpowiednich produktów. Zrozumieli potrzebę aktywności fizycznej, jako źródła zdrowia.

W związku z realizacją programu uczniowie klas IV i V samodzielnie wykonywali różne posiłki: kolorowe kanapki, sałatki owocowe i sałatki warzywne. Podzieliły się nimi ze społecznością szkolną: nauczycielami i innymi dziećmi.

Uczniowie z tych zajęć byli bardzo zadowoleni a inni podziwiali ich talent kulinarny.

Beata Tołyż

• #laboratoriaprzyszłości - październik

• Październikowe zmagania klasy Ib - tak nas mało, ale efekt zdumiewająco wielki :)

• Dzień Drzewa

• 10 października obchodziliśmy Dzień Drzewa. Z tej okazji wszyscy uczniowie udekorowali drzwi klas pracami plastycznymi.

• Wycieczka Szlakiem Piastowskim

• 12 października 2023 r. klasy IVb i VIb wraz z wychowawczyniami udały się na podbój Wielkopolski, a dokładniej na Szlak Piastowski. Uczniowie mogli zobaczyć, gdzie narodziła się Polska i poczuć klimat jej tysiącletniej historii.

Na początku zwiedziliśmy Biskupin odkrywając prasłowiańską osadę, gdzie dziś znajduje sie zrekonstruowany rezerwat archeologiczny sprzed 2700 lat. Mieszkańcy wznieśli tu skomplikowane wały obronne tzw. metodą skrzynkową i żyli w rzędowych domostwach krytych dachem trzcinowym. Obok odkryto pochodzącą z wczesnego średniowiecza wieś. Dowiedzieliśmy się przede wszystkim, jak żyli jej mieszkańcy i czym się zajmowali.

Z Biskupina trasa zawiodła nas do pierwszej stolicy państwa polskiego, Gniezna. Tam zwiedziliśmy katedrę, w której znajdują się "drzwi gnieźnieńskie" ukazujące życie i działalność św. Wojciecha. Zwiedziliśmy również jej wnętrze.

Dotknęliśmy dzięki temu żywej historii. Przez całą drogę w naszym autokarze brzmiał radosny śpiew uczennic z klasy czwartej, którym wtórowali starsi uczniowie (oraz dźwięczny śmiech słowika z trzeciego fotela :)). Dziękujemy wszystkim za pomoc przy organizacji wycieczki, zwłaszcza jednej z mam, która zniosła dzielnie dziatwę i jej wybryki.

Monika Kuś

• #laboratoriaprzyszłości - październik

• Pierwsze wyzwanie dla grupy z Ib - most linowy. Uczniowie doświadczają, jakie znaczenie ma praca w zespole.

• #laboratoriaprzyszłości - wrzesień

• W ramach zajęć rozwijających uzdolnienia dzieci z klas IIa i IIb korzystają z zasobów programu Laboratoriów Przyszłości. Mają okazję w sposób kreatywny i przy użyciu różnorodnych elementów zbudować przestrzenne budowle.

• #laboratoriaprzyszłości - wrzesień

• Uczniowie klasy Ib rozpoczynają przygodę z klockami Polydron.

• Odwiedziny Eko Odrodka

• 5 października 2023 r. uczniów naszej Szkoły odwiedziła krakowska grupa teatralna z przedstawieniami, które pokazały uczniom, jak ważne jest dbanie o środowisko i segregacja śmieci. Wydarzenie to odbyło się w ramach nagrody od Związku Gmin Dolnej Odry za dużą ilość prac na maskotkę ZGDO, które wpłynęły w zeszłym roku szkolnym od uczniów.

• Gra terenowa na terenie Bań

• 29 września 2023 r. uczniowie klasy VIIa wzięli udział w grze terenowej pod hasłem "Śladami legend bańskich". Autorkami tej innowacji były Małgorzata Michalska i Karina Stocka.

Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy i pod opieką nauczycielek wyruszyli na spacer po Baniach, odwiedzając miejsca opisane w książce B. Kanta "Gawędy bańskie". Zatrzymywali się w sześciu punktach, gdzie musieli rozwiązać zadanie matematyczne oraz zadanie związane z poznaną wcześniej legendą. Prawidłowe odpowiedzi kierowały ich do kolejnych punktów.

Uczniowie z zaangażowaniem rozwiązywali krzyżówki, rebusy, odczytywali zaszyfrowane teksty, kody QR i wykonywali obliczenia matematyczne, aby dzięki wskazówkom zawartym w rozwiązaniach odkryć kolejne punkty i przejść do następnych etapów gry.

Po zakończonej konkurencji obie grupy dotarły nad jezioro i spotkały się przy wspólnym ognisku.

• Wycieczka do Torunia

• 26 września 2023 r. odbyła się wycieczka do Torunia, w której uczestniczyli uczniowie, wyróżnionych w Grze Terenowej, klas IIb i VIIb. Po mieście oprowadzał nas Pan Przewodniczący Torunia, jeden z Przewodników Bez Granic. Pokazał nam wiele ciekawych miejsc, które są mało znane i przedstawił interesujące historie z dziejów miasta, jak choćby - w jaki sposób karano skorumpowanych sędziów w dawnych czasach, czy znaczących mieszkańców miasta (osiołek).

Uczestnicy zjedli smakowity obiad w Barze Mlecznym "Pod Arkadami", następnie udali się na warsztaty pieczenia pierników do Muzeum Piernika Toruńskiego, poznali też historię ich wypieku. Punkt kulminacyjny, jak podczas każdej wycieczki, to przystanek w McDonald's.

Jeszcze raz bardzo dziękujemy sponsorom za możliwość odbycia wyjazdu :)

Izabella Senda
            Aleksandra Welcz