• Dzień Dziecka we Włodkowicach

          • Z okazji Dnia Dziecka uczniowie klas: IIa i IIIa wybrali się z rodzicami i wychowawcami klas na wycieczkę do Włodkowic. W programie było grillowanie, pieczenie ziemniaków w popiele, karmienie zwierząt domowych, przejażdżka konna bryczką oraz zwiedzanie starego domu z reliktami przeszłości. Dzieci bardzo miło spędziły czas na świeżym powietrzu korzystając z placu zabaw.

            Czas szybko upłynął i żal było wracać do domu.

            Serdecznie dziękujemy ofiarnym Rodzicom za zapewnienie bezinteresownego transportu dzieciom prywatnymi samochodami oraz wspieranie wychowawców klas w bezpiecznym przebiegu "Dnia Dziecka" na posesji agroturystycznej "Raj" we Włodkowicach.

          • Tradycyjny sad

          • "Tradycyjny sad" to ogólnopolski projekt edukacyjny organizowany przez Fundację BOŚ z myślą o zachowaniu różnorodności biologicznej Polski i zdrowiu społeczeństwa. Projekt polega na poznaniu sadowniczego dziedzictwa polskich ziem i restytucji starych odmian drzew w formie szkolnego minisadu składającego się z co najmniej 5 drzew posadzonych na ogólnodostępnym terenie. 

            Zespół "Zakręceni sadownicy" z klasu Va bierze udział w ww. projekcie. Za otrzymany grant uczniowie zakupili 5 starych odmian wiśni i gruszę, które posadzili na terenie szkoły.

          • Dni otwarte szkół ponadpodstawowych

          • Zbliża się koniec roku szkolnego, dla uczniów klas ósmych wiąże się to z koniecznością wyboru nowej drogi życiowej i dalszej nauki.

            Wybór nie jest łatwy, aby pomóc w decyzji, uczniowie klas ósmych w ramach zajęć doradztwa zawodowego, wzięli udział w wyjazdach do szkół ponadpodstawowych w najbliższej okolicy.

            Podczas „Dni Otwartych Szkół” w  Liceum Ogólnokształcącym w Gryfinie, Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Gryfinie, Zespole Szkół nr 2 Centrum Kształcenia Ustawicznego w Pyrzycach mieli możliwość zapoznać się z ofertą wybranych profili i zawodów.

            Do naszej szkoły również zawitali przedstawiciele szkół, jak choćby z Technikum Leśnego w Starościnie, Zespołu Szkół nr 2 w Pyrzycach czy Zespołu Szkół nr 4 w Szczecinie z ofertami edukacyjnymi dla uczniów i rodziców.

            Mamy nadzieję, że wybory naszych uczniów będą zgodne z ich zainteresowaniami i predyspozycjami zawodowymi.

          • Dzień Patrona Szkoły

          • 20 maja 1978 roku nasza szkoła otrzymała imię Marii Skłodowskiej-Curie, dlatego co roku w tym właśnie dniu świętujemy Dzień Patrona Szkoły.

            Patron to duch opiekuńczy szkoły, postać charyzmatyczna, reprezentująca wartości godne naśladowania.

            Dzisiaj, przywołując sylwetkę naszej patronki, chcemy udać się w sentymentalną podróż ścieżkami jej życia.  Droga, którą wskazuje nam Maria Skłodowska-Curie, zobowiązuje nas do ciągłego inwestowania w siebie, kształtowania charakteru, rozwoju własnych pasji. Szkoła jest naszym oknem na świat, dlatego mądrość, którą z niej wyniesiemy będzie naszą przepustką w przyszłość.

             

                Tymi słowami rozpoczął się apel z okazji Dnia Patrona, który odbył się w naszej szkole 20 maja 2022 r. Uczniowie klasy VIIb przygotowali dla nas podróż w czasy M. Skłodowskiej-Curie, przygotowując przedstawienie na temat jej życia, odkryć oraz otrzymania Nagrody Nobla.

                Rozstrzygnięte zostały również konkursy pod hasłem „Patronka naszej szkoły”.

             

            W konkursie literackim nagrody otrzymały:

            - w kategorii klas I-III – Julia Kobel, kl. IIIa,

            - w kategorii klas IV-VI – Martyna Mazan, kl. Vb,

            - w kategorii klas VII-VIII – Natalia Górecka, kl. VIIb.

             

            Wyróżnienia otrzymały:

            Zuzanna Drytkiewicz, kl. IIIa,

            Natalia Dziedzic, kl. IVb,

            Maria Kędzior, kl. VIIIa,

            Kamila Bucińska, kl. VIIIa.

             

            W konkursie plastycznym nagrody otrzymały:

            - w kategorii klas I-III – Maria Janicka, kl.IIIa,

            - w kategorii klas IV-VI – Natalia Dziedzic, kl. IVb,

            - w kategorii klas VII-VIII – Nadia Janicka, kl. VIIa.

             

            Wyróżnienia otrzymały:

            Zuzanna  Danielewicz, kl. VIIIb,

            Martyna Mazan, kl. Vb,

            Sara Hołys, kl. IIIa.

             

            Na holu szkoły można oglądać wystawę najlepszych prac plastycznych i literackich, które wpłynęły na konkurs.

            W ostatnim czasie na terenie naszej szkoły odbył się szereg wydarzeń związanych z Dniem Europy. Podczas apelu nagrodzono także uczniów, którzy najlepiej rozwiązali test na temat Unii Europejskiej.

            Nagrody książkowe otrzymali:

            Mikołaj Żarczyński, kl. VIIIa,

            Bartosz Węgrzyński, kl. VIIIa,

            Cyprian Maksymiec, kl. IIIa.

            Nagrody książkowe zostały ufundowane przez Radę Rodziców.

          • LEKTURIADA

          • 10 maja 2022 r. odbyły się szkolne eliminacje w konkursie pn. "Lekturiada - w poszukiwaniu urody słowa".

            Do konkursu stanęli przedstawiciele klas IV-VIII, którzy odczytali przygotowany fragment lektury "Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa":

            - kl. 4a – Damian Łukasik,

            - kl. 4b – Jakub Wiśniewski,

            - kl. 5a – Oliwia Major,

            - kl. 5b – Martyna Mazan,

            - kl. 6a – Sebastian Zając,

            - kl. 7a – Oliwia Szreiber,

            - kl. 7b – Kinga Wesołowska,

            - kl. 8a – Wiktoria Duraj,

            - kl. 8b – Filip Borsuk,

            - kl. 8c – Kacper Michałek.

            Laureatką szkolnych eliminacji konkursu została wybrana Oliwia Szreiber, która już 6 czerwca będzie reprezentowała naszą szkołę podczas finału w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.

            Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom za wzięcie udziału w konkursie :)

             

          • Dzień Europy

          • 9 maja to Dzień Europy – święto pokoju i jedności w Europie. Upamiętnia on rocznicę wygłoszenia historycznej deklaracji Schumana, w której Robert Schuman przedstawił swoją wizję nowej formy współpracy politycznej w Europie. Plan Schumana uważa się za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska.
             

            W dniach od 9 do 13 maja zostały przeprowadzone na lekcjach wychowawczych lub lekcjach przedmiotów zajęcia związane z tematyką Unii Europejskiej.
            Na ścianach szkolnych korytarzy zostały umieszczone kody QR z zaszyfrowanymi ciekawostkami, podstawowe informacje o Unii Europejskiej oraz flagi Unii i państw członkowskich pokolorowane przez najmłodszych uczniów. Uczniowie starszych klas na platformie MsTeams mogli rozwiązać test wiedzu o Unii Europejskiej.

          • Wycieczka do Smętowic

          • 9 maja 2022 r. klasa IIIa wspólnie z zerówką wybrała się na wycieczkę do Smętowic.

            Dzieci w otoczeniu pięknej przyrody i minizoo mogły rozkoszować się wspaniałym sprzętem zabawowo-sportowym w ramach rekreacji. 

            Obejrzały przeróżne okazy zwierząt: małpki, króliki, alpaki, pawie, miniaturowe kózki itp. Usłyszały wiele ciekawostek na temat ich życia i pielęgnacji. Następnie dzieci korzystały z różnych atrakcji ruchowych z wykorzystaniem dostępnego sprzętu. Kolejna atrakcją było pieczenie i degustacja kiełbasek.

            Aura była niezwykle sprzyjająca. Świeciło słońce i było bardzo ciepło. Dzieci zrelaksowane i rozradowane wróciły szczęśliwie do domu.

            Organizatorzy:
            Gabriela Borowiec
            Eliza Gała-Chmielnicka
            Danuta Porowska

          • Apel z okazji Konstytucji 3 Maja

          • 5 maja w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji świąt majowych. Uczniowie z klasy  4a oraz 7a przypomnieli o Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, a także o 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

            Społeczność uczniowska wspólnie zaśpiewała hymn narodowy, następnie obejrzała część artystyczną. Piękna inscenizacja przypomniała, że mamy powód do dumy i szacunku dla naszych przodków, którzy podpisali konstytucję.

          • DZIEŃ BEZ PLECAKA

          • 29 kwietnia 2022 roku w naszej szkole odbył się "Dzień bez plecaka". Uczniowie przynieśli książki, jedzenie oraz piórniki w czymś innym niż plecak.

            Dzieci wykazały się kreatywnością! :) zostały przyniesione, między innymi: walizka, toster, chlebak, kosz, opona, wieszak na ubrania, wózki, reklamówki, taczki, wózek dla lalek, poszewka, kosz na grzyby, transporter dla zwierzaka, karton, pokrowiec na gitarę, siatka po ziemniakach.

            Wszystko odbyło się zgodnie z planem. Uczniowie byli zadowoleni i pomysłowi.

          • LEKTURIADA

          • Zwyciężczynią spośród lektur szkolnych klas IV-VIII została wybrana książka pt. Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa" C.S. Lewisa.

            To właśnie jej fragment przedstawiciele klas odczytają podczas wewnątrzszkolnych eliminacji "Lekturiady", które odbędą się już 10 maja.

          • Akcja "ŻONKILE"

          •     To już po raz dziesiąty uczestniczymy w akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, która organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Jesienią posadziliśmy przed szkołą w ramach innej akcji żółte krokusy, by nam przypominały o tysiącach dzieci, które zginęły podczas holokaustu. Obecnie koordynatorzy zachęcili nas do obchodów upamiętniających 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

                Tegoroczne hasło: „Miłość”, stało się jednocześnie manifestacją sprzeciwu wobec wszelkiej agresji.

               Nasi uczniowie wykonali papierowe żonkile będące symbolem powstania, co łączy się z historią Marka Edelmana – jednego z przywódców powstania. Po wojnie starał się on zachować pamięć o wydarzeniach i ludziach z getta. Co roku 19 kwietnia składał pod pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego bukiet żółtych kwiatów. Teraz my kontynuujemy jego działania. 

               Wspomnieć należy, iż dzieje naszej miejscowości również zawierają ślady historii społeczności żydowskiej, o czym warto pamiętać.

               Uczniowie klas I-III uczestniczyli w warsztatach poznając dzieje Drobinek ukazujące, jak ważne jest poczucie tożsamości narodowej. Klasy IV-VI zapoznały się z filmem pt. „Będę pisać”, który  ukazywał  wiedzę na temat powstania w getcie warszawskim oraz skłaniał do refleksji na temat pomagania i roli przyjaźni w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami. Najstarsze klasy zapoznały się z opowiadaniem Marcina Szczygielskiego „Prawdziwi przyjaciele”, dzięki temu uczniowie pogłębili wiedzę na temat II wojny światowej i wydarzeń, które doprowadziły do Zagłady budując pamięć o Żydach i Żydówkach w Polsce oraz  zwiększając swoją świadomość na temat mechanizmu wykluczenia.

                Dziękujemy wszystkim za udział w przedsięwzięciu.

          • Międzynarodowy Dzień Ziemi

          • 22 kwietnia - Dzień Ziemi - największe ekologiczne święto świata. Organizacja Narodów Zjednoczonych wyznaczyła tę datę, jako Międzynarodowy Dzień ZiemiTo coroczne wydarzenie jest obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą. Obchody są refleksją nad przyszłością naszej planety. W związku z tym uczniowie naszej szkoły, podczas lekcji wychowawczych, przypomnieli zagadnienia dotyczące poprawnej segregacji śmieci oraz szukali odpowiedzi na pytanie: "Dlaczego musimy zadbać o czyste powietrze?". Uczniowie wykonali projekty i prace plastyczne, które rozmieścili na korytarzach szkolnych.

          • LEKTURIADA

          • O lekturach, ich bohaterach i autorach słów kilka od Biblioteki Publicznej w Baniach :)

             

            Akademia pana Kleksa Jana Brzechwy

            Akademia pana Kleksa to urzekająca opowieść o dorastaniu, pokonywaniu słabości, sile współdziałania i mocy fantazji. Jest to opowieść o niezwykłej szkole - Akademii pana Kleksa - mieszczącej się przy ulicy Czekoladowej, do której trafia 12-letni Adaś Niezgódka wraz z dwudziestoma czterema innymi chłopcami – wszyscy o imionach zaczynających się na literę A. Szkoła prowadzona jest przez ekscentrycznego nauczyciela Ambrożego Kleksa, który jest także czarodziejem i poszukiwaczem przygód. W takim miejscu i w takim towarzystwie nauka nie może wyglądać zwyczajnie.

            Jan Brzechwa - naprawdę nazywał się Jan Wiktor Lesman (ur. 1898 - zm. 1966). Z wykształcenia był adwokatem, jako specjalista od prawa autorskiego. Był pol­skim po­etą, zna­nym przede wszyst­kim jako au­tor ba­jek i wier­szy dla naj­młod­szych czy­tel­ni­ków. Two­rzył rów­nież sa­ty­rycz­ne tek­sty dla do­ro­słych od­bior­ców oraz tłu­ma­czył li­te­ra­tu­rę ro­syj­ską. Jego pseu­do­nim ar­ty­stycz­ny stwo­rzył Bo­le­sław Le­śmian – ku­zyn Jana, na­wią­zu­jąc do czę­ści tra­dy­cyjnej strza­ły łucz­ni­czej.

             

            Opowieści z Narnii. Lew, czarownica i stara szafa C.S. Lewisa 

            Narnia to piękna i tajemnicza zarazem kraina zamieszkiwana przez niezwykłe stworzenia - fauny, karły, satyry, mówiące zwierzęta. Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja trafiają do niej zupełnie przypadkiem, przez starą szafę, która kryje w sobie przejście do innego świata. Rodzeństwo przeżyje tam przygodę, o jakiej nawet nie marzyło - stanie do walki z Białą Czarownicą, aby ratować Narnię przed wieczną zimą. Na szczęście jednak ich sprzymierzeńcem okaże się mądry lew Aslan, którego magia zawsze potrafi pokonać zło.

            C.S. Lewis (CliveStaples Lewis), (ur. 1898 – zm. 1963) – brytyjski pisarz, filozof, filolog. Znany jest ze swoich prac na temat literatury średniowiecznej, dzieł krytycznoliterackich oraz z zakresu apologetyki chrześcijańskiej, jak również cyklu powieści fantastycznych Opowieści z Narnii(1950–1956, pierwsze wyd. polskie 1985–1989).
            Był jednym z najbliższych przyjaciół J.R.R. Tolkiena, wraz z którym wykładał na wydziale literatury angielskiej na Uniwersytecie Oksfordzkim.

             

            Ania z Zielonego Wzgórza Lucy Maud Montgomery

            Pewna niespodziewana pomyłka na zawsze zmienia życie małej sierotki... Poznajcie Anię Shirley, rudowłosą dziewczynkę o nieskrępowanej wyobraźni, która mieszka na farmie zwanej Zielonym Wzgórzem, w kanadyjskim miasteczku Avonlea. Ania ma niesamowity talent do wpadania w kłopoty i ciągle przydarza jej się coś zdumiewającego - potrafi nawet ufarbować sobie włosy na zielono! Ma jednak dobre i wrażliwe serce, dlatego szybko zdobywa miłość wszystkich wokół. Znana na całym świecie powieść o jej przygodach to ciepła, pełna optymizmu historia, od której wprost nie sposób się oderwać!

            Lucy Maud Montgomery (ur. 1874 - zm. 1942) - powieściopisarka kanadyjska znana z książek dla młodzieży, zwłaszcza Ani z Zielonego Wzgórza (1908, wydanie polskie 1912) i siedmiu jej dalszych części.

             

            Balladyna Juliusza Słowackiego

            Balladyna to dramat o funkcjonowaniu na świecie dobra i zła. Bohaterki zostały opisane na zasadzie kontrastu: Alina to uosobienie dobra, Balladyna - zła. W świecie utworu zło zwycięża nad dobrem.

            Balladyna i Alina to siostry, mieszkające wraz z matką w ubogiej chacie w lesie. Nimfa, królowa jeziora Gopła, Goplana, zakochana w kochanku Balladyny, Grabcu, przez swą zazdrość miesza się w ludzkie sprawy i gmatwa ich losy. Do chaty sióstr przyjeżdża bogaty książę Kirkor, wiedziony tam przez sługę Goplany, Skierkę. Goplana ma nadzieję, że Kirkor zakocha się w Balladynie, a wtedy Grabiec zostanie tylko dla niej. Jednak jej sługa, Skierka, sprawia, że książę zakochuje się w obu siostrach. Żeby zdobyć męża, dziewczęta współzawodniczą w zbieraniu malin. Ta z sióstr, która pierwsza zbierze pełny dzbanek, ma wziąć Kirkora za męża. Gdy okazuje się, że Alina wygrywa, Balladyna zabija ją nożem, żoną Kirkora, księżną zostaje okrutna Balladyna. Ginie także jej mąż, szlachetny Kirkor, który chce zwrócić Pustelnikowi (a w rzeczywistości prawowitemu królowi Popielowi) koronę - symbol władzy. Dopiero w ostatniej scenie dobro odzyskuje władzę.

            Juliusz Słowacki - (ur. 1809 - zm. 1849) - polski poeta, przedstawiciel romantyzmu, dramaturg i epistolograf. Obok Mickiewicza i Krasińskiego określany jako jeden z Wieszczów Narodowych. Twórca filozofii genezyjskiej (pneumatycznej), epizodycznie związany także z mesjanizmem polskim, był też mistykiem. Obok Mickiewicza uznawany powszechnie za największego przedstawiciela polskiego romantyzmu.

             

            Kamienie na szaniec Aleksandra Kamińskiego

            Opowieść o Bohaterach Szarych Szeregów - Rudym, Alku, Zośce i kilku innych cudownych ludziach, o czasach bohaterstwa i grozy, zilustrowana ponad osiemdziesięcioma zdjęciami ze wszystkich epok Ich życia - od gniazda rodzinnego, poprzez czas harcerstwa, miłości, walki, po dni ostatnie. Młodzi przyjaciele, harcerze i maturzyści warszawskiego liceum wkraczają w dorosłość w dramatycznym okresie. Wychowani w patriotycznych domach, kształtowani przez harcerskie ideały, gdy nadchodzi wrzesień 1939, nie mają wątpliwości, postanawiają walczyć o wolną Ojczyznę. Gotowi są zapłacić najwyższą cenę.

            Aleksander Kamiński - (ur. 1903 – zm. 1978) - był polskim pedagogiem, profesorem nauk humanistycznych, współtwórcą metodyki harcerskiej, był także instruktorem – harcmistrzem. Działał w AK, również jako ideowy przywódca Szarych Szeregów. Był przewodniczącym Prezydium Rady Naczelnej Związku Harcerstwa Polskiego.

             

            Mały Książę Antoina de Saint-Exupérego

            Tytułowy Książę, udając się w podróż po wszechświecie, poznaje różnorakie typy ludzkie, charaktery i upodobania, reprezentowane przez mieszkańców kolejnych planet. Wreszcie trafia do miejsca centralnego swojej wędrówki - Ziemi. W istocie, z pozoru tylko prosta, opowieść niesie ze sobą przesłanie filozoficzne. Jest to przede wszystkim surowa, lecz nie pozbawiona przyjaznego smutku, krytyka ludzi, którzy zapomnieli o podstawowej wartości, jaką jest istotny kontakt z drugą jednostką. Trwają więc rozdzieleni latami świetlnymi, nie zdając sobie sprawy z własnej nędzy. To opowieść o niezwykłym chłopcu, który od lat uczy, jak patrzeć na świat oczami dziecka, jak nie zatracić wrażliwości i wyobraźni, czym jest prawdziwa przyjaźń i miłość.

            Antoine Marie Jean-Baptiste Roger de Saint-Exupéry - (ur. 1900 - zm. 1944) - francuski lotnik, pisarz i poeta. Na "lotniczym szlaku" - nad Saharą, Andami i Atlantykiem powstały wszystkie jego książki. Był również korespondentem prasy francuskiej podczas wojny domowej w Hiszpanii. Zadebiutował Pocztą na południe, sławę przyniósł mu Nocny lot a w 1939 roku napisał swoją największą książkę Ziemia, planeta ludzi. W swojej prozie głosił braterstwo wszystkich ludzi, potrzebę odwagi, prawości i moralnego obowiązku.

          • LEKTURIADA

          • 27 kwietnia 2022 r. uczniowie każdej z klas dokonają wyboru ulubionej lektury klas IV-VIII.

            Po podliczeniu głosów ankiety nauczycielki języka polskiego wybiorą fragment lektury, który 10 maja 2022 r. podczas wewnątrzszkolnych eliminacji pięknie odczytają reprezentanci każdej z klas IV-VIII naszej szkoły.

          • Wiosenne kanapki

          • Klasa IIIa w ramach zajęć kulinarnych przygotowała przepyszne kanapki wiosenne. Podstawowe składniki to, m.in., nowalijki, w tym szczypiorek własnoręcznie wyhodowany przez dzieci. Dzieci smarowały pieczywo, układały warstwowo przyniesione produkty na swoich kanapkach. Później nastąpiła  degustacja. Rzymskie porzekadło brzmi "W zdrowym ciele - zdrowy duch". W ten sposób dzieci promowały zdrowe nawyki żywieniowe. W trakcie zajęć panowała miła i serdeczna atmosfera.

          • Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

          • Informujemy, że na podstawie umowy nr 257/D/2022 zawartej 25 kwietnia 2022 roku między Wojewodą Zachodniopomorskim ("Zleceniodawcą") a Gminą Banie ("Zleceniobiorcą") Szkoła Podstawowa im. Marii Skłodowskiej-Curie w Baniach otrzymała dotację celową w ramach Priorytetu 3.: Zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych, kierunek interwencji 3.2 "Zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych" w kwocie 12 000,00 zł (słownie: dwanaście tysiecy złotych).

            Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.