• Muzeum w pudełku

          • 12 maja do naszej Szkoły przybyła ekudatorka Muzeum POLIN z Warszawy. Uczniowie z klas szóstych i nauczyciele brali udział w warsztatach opartych na zestawie materiałów edukacyjnych "Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki", które zgodnie z założeniem pozostanie w naszej Szkole, aby inni uczniowie, w atrakycjny i aktywny sposób, mogli dowiedzieć się o elementach kultury i historii polskich Żydów.

            Zestaw składa się z gry narracyjnej wraz z mapą, zdjęć archiwalnych oraz replik obiektów z kolekcji Muzeum POLIN w postaci druków 3D. Zawiera także instrukcję gry, propozycje scenariuszy lekcji.

            Podczas warsztatów uczniowie z zaangażowaniem wcielali się w postać Antka, który przenosi się w przeszłość do miasteczka Malki, 11-letniej Żydówki. W trakcie zwiedzania poznali tradycję, święta, kuchnię, czyli życie codzienne mieszkańców oraz pojęcia związane z kulturą żydowską.

            Warsztaty były dużym źródełem wiedzy historycznej odkrywanej w sposób kreatywny poprzez działanie i zabawę.

            Bernadetta Mockało

          • Innowacja pedagogiczna w klasie VIb

          • Pragniemy pochwalić się ostatnimi pracami w ramach innowacji „Lekturownik – motywownik, czyli jak oswoić lektury szkolne”. Uczniowie tym razem w trakcie zajęć czytali „Dywizjon 303” Arkadego Fiedlera  i jednocześnie opracowywali treść lektury. Pisali charakterystykę, reportaż oraz sprawozdanie, które wraz z innymi informacjami dotyczącymi utworu umieścili na wieszaku ukazującym myśliwce Supermarine Spitfire i Hawker Hurricane. Poznali również przy tej okazji trochę historii II  wojny światowej. Dowiedzieli się, m.in., jak Polacy bohatersko bronili Wielkiej Brytanii przed zmasowanym atakiem lotnictwa niemieckiego. Winston Churchill miał wówczas powiedzieć: „Nigdy w historii wojen tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak niewielu”. W ten sposób honorował on lotników brytyjskich sił lotniczych.

            Ostatni element lekturownika to recytacja wybranej bajki Ignacego Krasickiego i jednocześnie teatrzyk kukiełkowy. Każdy z uczniów wykonał kukiełki do swojej bajki i przedstawiał jej treść jednocześnie operując kukiełką, co nie było taką łatwą sprawą.

            W tym roku szkolnym to już koniec niespodzianek związanych z lekturami, chociaż pani od języka polskiego coś jeszcze chowa w zanadrzu dla uczniów klasy szóstej ;)

            Bernadetta Mockało

          • Święto Europy

          • 9 maja świetowaliśmy w naszej Szkole Dzień Europy. Z tej okazji uczniowie przygotowali stoiska, na których zaprezentowali kraje europejskie, ich kulturę, wynalazki, tradycje i specjały kulinarne. Dzięki obchodom uczniowie mogli pogłębić wiedzę o krajach Europy.

            Dzień Europy rozpoczęliśmy od odegrania hymnu Unii Europejskiej oraz odśpiewania "Ody do radości", co było możliwe dzięki uczniom klas I.

            Samorząd Uczniowski
            Renata Pomsta
            Małgorzata Stachniuk

            Prezentowane wyposażenie zostało zakupione dzięki udziałowi Szkoły w programie Laboratoria Przyszłości.

            #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

          • Otwarcie ogrodu sensorycznego

          • 28 kwietnia 2023 r. nastąpiło uroczyste otwarcie Szkolnego Ogrodu Sensorycznego. W uroczystości wzięli udział: dzieci, młodzież oraz nauczyciele naszej szkoły. Przecięcia wstęgi dokonała Pani Dyrektor Karina Stocka. Dzięki temu miejscu można poznawać przyrodę wzrokiem, dotykiem i węchem. Mamy nadzieję, że ogród stanie się inspiracją do innowacyjnych pomysłów nauczycieli na zajęcia edukacyjne i przyczyni się do wsparcia rozwoju dzieci, zachęci je do działania, poszukiwania czynności, które je interesują.

            Dziękujemy Dyrekcji za pomoc w realizacji projektu oraz panu Leszkowi Borkowskiemu za przywiezienie ziemi do skrzyń.

            Renata Pomsta

          • #laboratoriaprzyszłości - kwiecień

          • Budowle Ib są już (prawie) większe od uczniów! :)

            Prezentowane wyposażenie zostało zakupione dzięki udziałowi Szkoły w programie Laboratoria Przyszłości.

            #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

          • Apel z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

          • 28 kwietnia odbył się uroczysty apel, który przypomniał szkolnej społeczności o rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie klas: IVa, Va, VIb i VIIIa przygotowali część artystyczną, zaśpiewali pieśni patriotyczne, do których chętnie przyłączyli się pozostali uczniowie.

            Bernadetta Mockało

            Prezentowane wyposażenie zostało zakupione dzięki udziałowi Szkoły w programie Laboratoria Przyszłości.

            #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

          • Zwiedzamy Polskę

          • 26 kwietnia odbyła się wycieczka do Miedzydrojów i Wolina, na którą wybrały się klasy Ia, Ib oraz IIb. Dzieci zwiedziły nowe Oceanarium w Międzyzdrojach oraz Zagrodę Żubrów w Wolińskim Parku Narodowym. Po wizycie w tych miejscach udały się na obiad do restauracji. Oczywiście nie zabrakło pysznych lodów i wspólnych zdjęć na molo :)

            Następnie odwiedziliśmy Osadę Wikingów w Wolinie, gdzie odbyły się warsztaty. Dzieci lepiły z gliny, strzelały z łuku, robiły lalki motanki ze szmatek i mogły spróbować pysznej herbaty ziołowej, pierników oraz podpłomyków.

            Gabriela Borowiec
            Paulina Koźlarek
            Malwina Witek

          • Akcja Żonkile

          • Tradycyjnie, jak w poprzednich latach, nasza Szkoła uczestniczyła w #AkcjaŻonkile. W tym roku przypadła 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Cała społeczność szkolna była zaangażowana w wydarzenia upamiętniające zbrojne powstanie żydowskie, którego tematem przewodnim była pamięć o ludności cywilnej, cichym świadku tamtych zdarzeń. Ich cichy opór był również ważny i świadczy do dziś o męstwie oraz odwadze ludności.

            Przed 19 kwietnia każda klasa otrzymała szablony żonkili. Uczniowie wycinali i składali modele, które następnie przypięli sobie do ubrań w wyznaczonym dniu. Teren szkoły także został udekorowany żonkilami. W klasach koordynatorzy przeprowadzili warsztaty, w trakcie zapoznali młodszych uczniów z opowiadaniem o Drobinkach w klasach pierwszych, „Było – nie ma – jest”  w klasach drugich i trzecich. Uczniowie rozwiązywali karty pracy dołączone do udostępnionych scenariuszy, chętnie dzielili się wrażeniami i uczestniczyli w dyskusjach omawiając opowiadania. Podobnie odbyło się to w klasach starszych IV-VI, w których uczniowie słuchali opowiadania pt.: „Takich dwóch jak nas trzech” odkrywając historię niezwykłej przyjaźni trzech chłopców: Samuela, Macieja i Johanna.

            Starsze klasy obejrzały animację „Zdążyć przed panem Bogiem” zrealizowaną na podstawie reportażu pod tym samym tytułem przez Hannę Krall. Poznali losy Marka Edelmana ukazane w trzech płaszczyznach czasowych splecionych czerwoną nicią. Chętnie odpowiadali na pytania prowadzącego, dzielili się opiniami związanymi z tematem filmu i fragmentów tekstu.

            #Łączynaspamięć, pamięć o przeszłości, która jest ważną wartością spajającą i jednoczącą nas.

            Bernadetta Mockało

          • Cyberprzemoc w sieci

          • 25 kwietnia br. odbyło się spotkanie uczniów klas V-VIII z policjantkami - specjalistkami ds. nieletnich, pod hasłem "Hejt w Internecie". Przedstawiona prezentacja pozwoliła uczniom zapoznać się z ochroną przed cyberprzemocą oraz konsekwencjami jej stosowania. Prowadzące poinformowały o odpowiedzialności cywilnej za wykroczenia dotyczące, m.in.: agresji werbalnej w sieci, publikowania zdjęć bez wyrażenia zgody lub tworzenia fałszywych kont na portalach społecznościowych. Wskazały również, gdzie i u kogo szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarami hejtu w sieci.

            Renata Pomsta

            Prezentowane wyposażenie zostało zakupione dzięki udziałowi Szkoły w programie Laboratoria Przyszłości.

            #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

          • Święto Ziemi

          • Międzynarodowy Dzień Ziemi jest największym ekologicznym świętem obchodzonym 22 kwietnia. Promujemy tego dnia ochronę środowiska, poszerzamy świadomość ekologiczną i inspirujemy do życia w zgodzie z naturą.

            Uczniowie ze wszystkich klas przygotowali hasła o treści ekologicznej, napisali je na zużytych kartonach (niedopuszczalne było użycie innego papieru) i wyeksponowali w szkolnym korytarzu.

            Cała społeczność szkolna pracowała nad założeniem Szkolnego Ogrodu Sensorycznego:

            1. Jeszcze przed feriami świątecznymi uczniowie wysiali nasiona ziół według określonego podziału na klasy.
            2. Podczas lekcji plastyki przygotowano etykiety z nazwami i ich opisem.
            3. Zbudowano skrzynie.
            4. Przyniesiono ziemię.
            5. Dokonano nasadzeń.

            W związku z tym, że wysiane zioła nie wzeszły wszystkim uczniom, uroczyste otwarcie Szkolnego Ogrodu Sensorycznego nastąpi 28 kwietnia 2023 r. (piątek). Uczennice i uczniowie i mieli dużo radości z realizacji wspólnego szkolnego projektu.\

            Samorząd Uczniowski
            Renata Pomsta
            Małgorzata Stachniuk

          • Jak wygląda praca adwokata?

          • 24 kwietnia uczniów klas I odwiedziła pani adwokat - Anna Augustyniak-Mańczyk i w ramach akcji edukacyjnej #BajeczniAdwokaci, organizowanej przez Naczelną Radę Adwokacką, przeprowadziła zajęcia. W ramach spotkania dzieci wysłuchały bajki pt.: "Leśne sprawy Misia Adwokata", dowiedziały się o tym, jak wygląda praca adwokata oraz zobaczyły, jak wygląda strój urzędowy - toga.

            Gabriela Borowiec

          • Festiwal Niepodległości

          • Uczniowie klas I w ramach Festiwalu Niepodległości na Pomorzu Zachodnim zostali nagrodzeni upominkami przekazanymi przez wojewodę zachodniopomorskiego.

            Gabriela Borowiec

          • Spotkanie z muzyką

          • W ramach zajęć z doradztwa zawodowego klasy Ia, Ib i IIb odbyły spotkanie z panią muzyk - Sandrą Ewertowską. Dzieci dowiedziały się czym jest kanon i harmonia, miały okazję spróbować swoich sił śpiewając. Teleturniej, w którym dzieci odgadywały melodie po kilku dźwiękach, najbardziej je ucieszył.

            Paulina Koźlarek

          • #laboratoriaprzyszłości - marzec

          • Uczniowie klasy III wykonali z klocków makietę boiska sportowego.

            Prezentowane wyposażenie zostało zakupione dzięki udziałowi Szkoły w programie Laboratoria Przyszłości.

            #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

          • Akademia czerniaka

          • Nasza Szkoła przystąpiła do współpracy przy realizacji ogólnopolskiego programu profilaktyki czerniaka, który realizowany jest przez Studenckie Koło Naukowe ONKOMA przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

            Głównym celem programu jest zwiększenie świadomości na temat nowotworu skóry oraz szerzenie wiedzy dotyczącej profilaktyki. Grupę docelową programu stanowią uczniowie klas siódmych i ósmych. Dzięki zdobytej podczas warsztatów wiedzy uczniowie mogą stać się ambasadorami akcji w lokalnym środowisku i zachęcać rodzinę oraz znajomych do działań profilaktycznych.

          • #laboratoriaprzyszłości - marzec

          • W ramach zajeć z Laboratoriów Przyszłości pierwszoklasiści tym razem postanowili zbudować coś większego. Budowla z elementami ruchomymi wymagała współpracy grupy.

            Prezentowane wyposażenie zostało zakupione dzięki udziałowi Szkoły w programie Laboratoria Przyszłości.

            #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci

          • Na czym polega praca fizjoterapeuty?

          • 31 marca 2023 roku w naszej Szkole odbyło się spotkanie z fizjoterapeutą, które poprowadził - zaproszony na tę okazję gość - pan Marek Gąsiorowski

            Uczniowie klas I-III dowiedzieli się na czym polega praca fizjoterapeuty, poznali ćwiczenia i sposoby dbania o swoje ciało. Na własnej skórze poczuli działanie baniek leczniczych, co spowodowało wiele uśmiechów (co widać na załączonych zdjęciach)! Fizjoterapeuta udzielił kilku porad medycznych, pokazał sprzęt, z którego korzysta w swojej pracy. 

            Paulina Koźlarek

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • 2 kwietnia 2023 roku obchodziliśmy w naszej Szkole Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Z tej okazji wszystkie klasy przygotowały stroje w kolorze niebieskim. Zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia, a szkolni specjaliści przygotowali broszury informacyjne, które zdobiły ściany korytarzy.

            W tym dniu w wielu klasach wychowawcy przygotowali spotkania informacyjne na temat autyzmu.

            Justyna Senko
            Katarzyna Wysocka